ZAPROSZENIOWY SAVOIR-VIVRE I ODMIANA NAZWISK

Po napisaniu tego tekstu absolutnie nie liczę na to, że spory dotyczące odmiany nazwisk ucichną. Mogę mieć tylko nadzieję na to, że pochylicie się nad językiem polskim, że być może, kogoś na temat odmiany nazwisk uświadomię, bo wcześniej nie wiedział/ nie zdawał sobie z tego obowiązku sprawy. A tutaj sprawa jest prosta: POLSKIE NAZWISKA NALEŻY ODMIENIAĆ! I na tym mogłabym ten wywód zakończyć. Od tej zasady nie ma wyjątków. Jest tak, a nie inaczej. Koniec kropka i basta.

Śmieszy mnie bardzo, że na temat powyższego w ogóle dochodzi do jakichkolwiek sporów, bo jak można dyskutować z zasadą? Bo zasady są po to żeby je łamać? Nie zawsze, ale za to zawsze znajdzie się ktoś mądrzejszy od polskich językoznawców twierdzący, że jego nazwiska się nie odmienia. Bardzo mnie złości taka ignorancja, bo temu, że jest to wyraz ignorancji, nie ma co zaprzeczać.

Na temat odmiany nazwisk wielokrotnie zabierali głos takie autorytety jak prof. Miodek, czy prof. Bralczyk. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteście przekonani, czy powinniście odmieniać nazwiska Waszych gości na zaproszeniach poświęćcie proszę chwilę i poczytajcie trochę na ten temat chociażby tutaj i tutaj.

Zanim przejdę do właściwej odmiany nazwisk przygotowałam dla Was taki miniporadnik, w którym ujęłam zasady jakimi należy kierować się podczas wypisywania ślubnych zaproszeń.

ZAPROSZENIOWY SAVOIR-VIVRE

 • Jeśli zapraszasz kobietę i mężczyznę zawsze jako pierwszą wymieniaj kobietę.
 • Jeśli Twój gość nosi podwójne nazwisko należy podać i odmienić obydwa, np. zapraszamy Katarzynę Grzybowską – Kowalską i Jana Kowalskiego lub zapraszamy Katarzynę i Jana Kowalskich.
 • Jeśli Twoi goście to para z dziećmi zaproszenie wypisz w ten sposób: zapraszamy Katarzynę i Jana Kowalskich z dzieckiem/ z dziećmi/ z córką/ z synem/ wymień imię.
 • Jeśli Twój gość pozostaje w związku, a nie jest to ani narzeczeństwo, ani małżeństwo najlepiej jest zapytać czy woli, aby jego osobę towarzyszącą wymienić z imienia i nazwiska, czy chce żeby na zaproszeniu widniało jedynie „z osobą towarzyszącą”.

ODMIANA NAZWISK

Zacznijmy z innej strony. Pomyśl, że w ogóle nie odmieniasz nazwisk. Nie tylko w zaproszeniach, ale tak ogólnie, na co dzień. Jak będzie brzmiała Twoja wypowiedź? Powiem Ci- ułomnie.

Czytałem dzisiaj Mickiewicz, ale Tobie bardziej polecam Katarzyna Bonda.

Wczoraj jadłem obiad u Nowak, a dzisiaj zjem deser u Tabak.

Byłem na wakacjach z Krzysztof Skowronek, a w tym roku wybieram się ze Zdzisław Skrzypek.

 

BŁAGAM! Nie kaleczmy w ten sposób naszego pięknego języka!

 

Dlaczego tak się bronimy przed odmianą polskich nazwisk? Poniżej Wasze najczęstsze „argumenty”.

W MOJEJ RODZINIE NIKT NIGDY NIE ODMIENIAŁ I NIECH TAK ZOSTANIE

Owszem, może i nie wypada wiekowemu dziadkowi zwracać uwagi na to, że nie mówi się „poszłem” tylko „poszedłem”, ale to chyba nie znaczy, że Ty też masz tak mówić? Niech dziadek mówi i pisze jak chce, Ty rób to poprawnie.

NIE POTRAFIĘ ZROBIĆ TEGO PRAWIDŁOWO, WIĘC WOLĘ NIE ODMIENIAĆ

W takim razie robisz błąd. Odsyłam Cię do tej wyszukiwarki. Bardzo proste narzędzie, które każde nazwisko odmieni za Ciebie. Jeśli masz czas sprawdzać wiadomości na Facebooku, dodawać zdjęcia na Instagramie, czy chociażby czytać mojego bloga 😉 nie wierzę, że nie masz czasu wpisać żądanego nazwiska w tę wyszukiwarkę. Najwyżej może Ci się nie chcieć, a to oznacza, że jesteś po prostu leniem.

NAZWISKO KOŃCZY SIĘ NA SPÓŁGŁOSKĘ

Powtórzę raz jeszcze. Odmieniamy WSZYSTKIE nazwiska. Nieważne, czy kończące się na samogłoskę, czy na spółgłoskę. Zatem, zapraszamy:

Panią Irenę Kwiatek

Pana Andrzeja Kwiatka

Państwa Irenę i Andrzeja Kwiatków

 

Panią Honoratę Ferenc

Pana Łukasza Ferenca

Państwa Honoratę i Łukasza Ferenców

 

NAZWISKO KOŃCZY SIĘ NA SAMOGŁOSKĘ

Tak jak napisałam powyżej. Odmieniamy wszystkie nazwiska, więc odmiana nazwisk zakończonych na samogłoskę nie powinna Ci sprawić większych problemów. Dla przykładu weźmy chociażby moje. Zapraszamy:

Panią Joannę Różańską

Pana Adama Różańskiego

Państwa Joannę i Adama Różańskich

 

Panią Weronikę Cebulę

Pana Łukasza Cebulę

Państwa Weronikę i Łukasza Cebulów

 

ODMIENIONE NAZWISKO BRZMI DZIWNIE

Zapewne za szczególne osiągnięcia w szkole dostawałeś/dostawałaś błędnie wypisany przez nauczyciela dyplom. Sama mam takich kilka.” Dyplom dla Joanna Różańska za zajęcie I miejsca w konkursie ortograficznym” . Wtedy średnio obchodziła mnie widniejąca na dyplomie treść. Był dyplom z moim imieniem i nazwiskiem? Był.  Było napisane za co? Było. No to o co chodzi? Ano o to, że nauczyciele z racji wykonywanego zawodu wyjątkowo powinni kłaść nacisk na to, aby wypisywane przez nich treści były zgodne z zasadami języka polskiego, a tak to zostaliśmy nauczeni robienia błędów. Właśnie dlatego wydaje Ci się, że odmienione nazwisko brzmi dziwnie.

ODMIENIONE NAZWISKO BRZMI ŚMIESZNIE

Najwyraźniej mamy inne poczucie humoru. Myślę, że jeśli brzmienie czyjegoś nazwiska w mianowniku liczby pojedynczej wywołuje salwy śmiechu to odmienienie go nie sprawi, że ze śmiechu zaczniemy tarzać się po podłodze.  Zapraszamy:

Annę Gnojek

Marka Gnojka

Annę i Marka Gnojków

 

Janinę Siuś

Krzysztofa Siusia

Janinę i Krzysztofa Siusiów

 

Proszę, nie zapraszaj zatem Szanowną Panią Joanna Różańska tylko Joannę Różańską i nie wraz z osobą towarzyszącą! Jeśli wiesz, że moja osoba towarzysząca za pół roku zostanie moim mężem to możesz nas urazić. Zaproś zatem: Szanownych Państwa Joannę Różańską i Sławomira Piszczałkę, a jak już się pobierzemy to zaproś Joannę i Sławomira Piszczałków.  Będziesz mieć pewność, że zaproszenie dotyczy właściwych osób i że w żaden sposób nie uraziłeś/ uraziłaś naszych uczuć.

Jeśli masz jakieś pytania, śmiało – pytaj. Chętnie pomogę Ci odmienić jakieś nazwisko. Lepiej zapytać 100 razy niż nie zapytać wcale i popełnić gafę.

Wychodzisz za mąż? A może pomagasz komuś w przygotowaniach do ślubu? Nie przegap kolejnych postów i obserwuj mnie na Facebooku i Instagramie :)

38 przemyśleń nt. „ZAPROSZENIOWY SAVOIR-VIVRE I ODMIANA NAZWISK

 1. Nie odmienia się jednak wszystkich nazwisk przez wszystkie przypadki. Dajmy na przykład nazwisko Mickiewicz : może czytam Mickiewicza ale zapraszam Annę Mickiewicz. Byłam na wakacjach z Krzysztofem Skowronkiem ale byłam na wakacjach z Anną Skowronek. Myślę, że ten temat powinnaś zostawić dla specjalistów. Poza tym czasem rodzina nie odmienia swojego nazwiska bo po prostu nie odmienia go. I wtedy na siłę je odmieniać w zaproszeniu? Chyba zasady gramatyki nie są ponad wszystko.

  1. Oczywiście, że masz rację, nie można jednak powiedzieć, że nazwiska Mickiewicz sie nie odmienia, bo gdy zapraszamy Państwa Mickiewiczów to tu nazwisko podlega odmianie. Jeśli odmianą nazwiska masz kogos głęboko urazić to zostaw nieodmienione. Ja nikogo nie zmuszam. Piszę tylko o zasadach.

 2. Tak, powinno się odmieniać. Jednak ja skorzystałam z jednego punktu, który wymieniłaś i jakoś nie mogłam się do tego przekonać, a podejrzewam osoby, którym wręczaliśmy zaproszenia chyba by nas wyśmiały 😛

   1. Również stoję niebawem przed decyzją wyboru zaproszeń i po zapoznaniu się z zasadami, nawet nie po tym wpisie, a wielu innych informacjach z internetu już wcześniej, też jestem zdania, że będę odmieniać wszystkie nazwiska, niezależnie od upodobań rodziny. Może niektórzy pierwszy i ostatni raz dostaną zaproszenie poprawnej treści, może nauczą się tego na przyszłość i dzięki temu ich dzieci nie będą robiły błędów w własny nazwisku. Jak kto woli, ja będę odmieniała wszystkie, zgodnie z zasadami oczywiście ! 🙂
    Wydawać by się mogło, że zasada odmiany jest prosta, ale tekstów i materiałów poruszających powinno być chyba coraz więcej, bo niektórzy i tak twardo stoją przy swoim i nazwisk odmieniać nie chcą.
    Pozdrawiam.

    1. Całkowicie się z Tobą zgadzam! Mnie również chodzi o to żeby uświadamiać nasze i młodsze pokolenie. Może właśnie dzięki takim wpisom nasze dzieci nie będą robić błędów. Ja nie przypominam sobie lekcji w szkole poświęconej na ten temat, a szkoda. Może wtedy nie byłoby takich dyskusji 🙂

 3. Mnie kiedyś uczono że nazwiska kończące się na wski /eska np.Jankowski się odmienią inne już nie I jak wychodziłam za mąż w urzędzie stanu cywilnego powidziano ,że teraz moje nazwisko Długozima jest nieodmienne Z tąd moje pytanie jak mam zapraszać gości I jak mnie powinno się zapraszać

  1. Droga Iwono, nazwisko Długozimna odmienia się w następujący sposób: Zapraszam Panią Iwonę Długozimną. Jeśli Pani mąż ma na nazwisko Długozimny, czyli z końcówką „-y” to zapraszam Pana Jana Długozimnego, a państwa Długozimnych. Pozdrawiam!

 4. Jak ja lubię takie mądre artykuły! 😉 Ja zawsze mówię – ze mną możesz się nie zgadać, ale z prof. Miodkiem już musisz. 😉 Z racji mojego zawodu (konsultantka ślubna) często przerabiam ten temat. Podoba mi się też to, co napisałaś w ostatnim akapicie – jeśli wiesz, że osoba, którą zapraszasz ma stałego partnera to miło byłoby (żeby nie powiedzieć, że trzeba czy wypada) zaprosić go z imienia i nazwiska. Ja sama zostałam nazwana osobą towarzyszącą mojego już-męża na 4 miesiące przed naszym ślubem, więc wiem, że nie jest to przyjemne…

  1. Dziękuję! Ojej, to musiało być bardzo przykre. Nie wyobrażam sobie, że kiedy zostało nam 7 miesięcy do ślubu ktoś określi mnie lub mojego narzeczonego mianem osoby towarzyszącej…

 5. A co w przypadku jeśli żona ma podwójne nazwisko? np Anna Nowak-Kowalska jest żoną Tomasza Kowalskiego, jak wówczas zaprosić taką parę? Zapraszamy ogólnie p. Annę i Tomasza Kowalskich pomijając pierwszy człon nazwiska żony czy p. Annę Nowak-Kowalską i Tomasza Kowalskiego?

  1. Najbezpieczniej jest wymienić obydwie osoby,czyli zapraszamy Annę Nowak- Kowalską i Tomasza Kowalskiego. Jedna z czytelniczek zwróciła mi uwagę, że można również napisać Annę i Tomasza Kowalskich jednak cały czas szukam na to naukowego poparcia.

 6. Ja uważam, że najważniejszą zasadą, która dotyczy wszystkiego jest zachowanie zdrowego rozsądku. Cenię osoby, ktore mają wiedzę, umiejętności i przekazują je dalej. Jednak we wszystkim trzeba miec umiar i umieć wszystko wypośrodkować. Gdybym potrafiła zawodowo tańczyć nie oznaczałoby, żebym szła na dyskoteke i tańczyła na niej czacze bądź rumbe. I jak to się mówi „nadgorliwość gorsza niż faszyzm”.

  Dajmy nazwisko Fiut. Poprawnie byloby zaprosic Pana Fiuta / Państwo Fiutow. Być może rodzina, która ma tak na nazwisko i do tej pory go nie zmieniła ma duży dystans i poprawna odmiana nikogo by nie urazila. Co jeśli jednak rodzina silnie stoi w przekonaniu, że ich nazwisko się nie odmienia? A nazwanie kogoś Fiutem w zaproszeniu byłoby dla odbiorcy przykre i obraźliwe?

  Przykład drugi. Kowalski, który urodził się w stanach, nazwisko mimo, że brzmi polsko, polskie nie jest. Zatem nie powinno się go odmieniać.

  Podsumowując moją wypowiedź, cieszę się, że nauczyłam się czegoś nowego, bo szczerze mówiąc nie znałam tej zasady. Jednak uważam, że jeśli chodzi o zaproszenia (nie artykuł naukowy, dziennikarski reportaż, ustawę czy inny akt prawny) warto zastanowić się jaka jest wola adresata, albo po prostu zapytać i przy okazji powiedzieć tej osobie, że poprawnie byloby odmienić. Myślę, że narzucanie komuś swojej racji (nawet slusznej) wbrew jego woli nie jest zgodne savoir-vivrem.

  1. Droga Czytelniczko, cały czas piszesz o tym jako strona zapraszająca. Celem tego posta jest przede wszystkim uświadamianie i bardzo bym chciała, aby wspomniany przez Ciebie chociażby Pan Fiut napotkał kiedyś problem odmiany nazwisk/ poczytał na ten temat i nie obraził się jeśli kiedykolwiek jego nazwisko zostanie odmienione. Jeśli natomiast miałby się za coś takiego obrazić i nawet nie przyjść na nasz ślub, bo pomimo wszelkiej argumentacji twierdzi nadal, że jego nazwiska się nie odmienia zostawmy nieodmienione i nie narażajmy się na czyjś gniew i urażoną dumę. Ja piszę tylko o zasadach, że powinniśmy je respektować.

 7. Panno Joanno, zgoda w PRAWIE całej rozciągłości. Są takie nazwiska, które dopiero w odmianie brzmią ośmieszająco. Służę przykładem, z którym musiałam się zmierzyć, wysyłając niedawno ślubne zaproszenia: nazwisko Stolc.
  Mój polonista wbijał nam do głowy, że nazwiska należy odmieniać, ale akurat te, które brzmią ośmieszająco w odmianie, uznawał za wyjątek od reguły. Nie wiem czy miał racje, bo nie mogę znaleźć nigdzie potwierdzenia tej teorii, ale jestem gotowa ją respektować w tak ekstremalnej sytuacji.
  A Pani jak by uczyniła, bawiła by się Pani na weselu ze Stolcem? 😉

  1. Jeśli chodzi o wyjątki od reguły to wyjątki dotyczą jedynie odmiany nazwisk dwuczłonowych kiedy to pierwszy człon nazwiska to nazwisko herbowe. Wtedy pierwszego członu się nie odmienia. Myślę, że w tym wypadku należy kierować się bardziej szacunkiem do drugiej osoby i jeśli śmieszy nas nazwisko naszego gościa po odmianie to myślę, że w tym wypadku zapytałabym po prostu czy chce aby na zaproszeniu jego nazwisko widniało w odmienionej formie. Być może Pan Stolc jest doskonale wyedukowany w tej kwestii i już nie raz spotkał się z odmianą swojego nazwiska i nie robi to na nim żadnego wrażenia 🙂

 8. Jestem ciekawa jak odpowie Pani na odmianę mojego nazwiska 😉 Nazywam się Karolina Gruba, zaś w linii męskiej mojej rodziny nazwisko brzmi tak samo jak i moje czyli przykładowo Jan Gruba. Proszę o pomoc😊 Pozdrawiam!

 9. Przy okazji zapraszania jeszcze jedna istotna rzecz, nie wyobrażam sobie żeby zaprosić Państwa Kowalskich z dziećmi na jakąkolwiek okoliczność, jeśli dzieci są pełnoletnie lub bliskie tego wieku.
  Dostałam kiedyś takie zaproszenie, jako 18 latka. Poczułam się zlekceważona z powodu nie posiadania w tamtym czasie partnera. Rozumiem różne pobudki zapraszajacego i możliwość, że nie chce mnie zaprosić z obcą osobą towarzyszącą tylko dlatego, że wypada, ale danie mi zaproszenia wyłącznie dla mnie byłoby lepszym wyjściem.

  1. Droga Iwono, w zaproszeniach za dzieci zazwyczaj uznaje się osoby do 18 roku życia i takie osoby wpisuje się na zaproszeniach z rodzicami. W dzisiejszych czasach jednak dojrzewamy dużo szybciej, więc wypisywanie osobnego zaproszenia dla 16-17-latki to już indywidualna kwestia. Takie osoby są często już też w poważnych związkach – wtedy należałoby wypisać dla nich osobne zaproszenie i zaprosić rzecz jasna z partnerem.

 10. A ja znam parę, która wszem i wobec nie życzy sobie aby odmieniać ich nazwisko – Sabak. Wiem o tym dlatego też, aby ich nie denerwować na zaproszeniu nazwiska nie odmienię 🙂

 11. Mam pytanie: zapraszam osobę, która nazywa się Maciej Urło (w bazie nie ma tego nazwiska na podanej stronie). Czy w takim razie mam wpisać p. Macieja Urłę/ Urła/ Urło ? Wiem, że nazwisko pochodzi z Ukrainy dlatego nie wiem czy w ogóle należy je odmieniać.

  1. Jeśli mamy nazwisko niepolskie to nie odmieniałabym aby nie popełnić gafy. Mój tekst traktuje tylko o nazwiskach polskich. Wśród moich gości nie będzie nikogo zza granicy, dlatego też nie zagłębiałam się w literaturę poświęconą odmianie nazwisk zagranicznych

 12. A jak wpisac nazwisko jesli wymieniam po kolei imiona zofia, jan (to imiona malzenstwa), szymon, rozalia(to imiona ich dzieci) głowacki to ich nazwisko. Czyli zapraszamy Zofię, Jana, Rozalię, Szymona Głowacki?

 13. Jestem właśnie na etapie tworzenia zaproszeń ślubnych. Mam pewien problem z sytuacją, gdy zapraszamy parę, która nie jest małżeństwem. Czy nie będzie błędem nazwanie ich Szanownym Państwem? Wiem, że napisałaś „Szanownych Państwa Joannę Różańską i Sławomira Piszczałkę” i wynika z tego, że popierasz tę opcję, chciałabym się jednak upewnić. Pisanie „Szanowną Panią Joannę Różańską i Szanownego Pana Sławomira Piszczałkę” jest trochę przydługie, szczególnie, jeśli para posiada także dzieci, które zapraszamy na uroczystość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *